Dünyanın en iyi dondurma çeşitleri

Dünyanın en iyi dondurma çeşitleri

Asya’dan Avrupa’ya dünyanın farklı bölgelerinde farklı aroma ve sunumlarıyla damakta iz bırakan dondurma özellikle yaz mevsiminin en sevilen tatlısı olabilir. İşte içinde Türkiye’den de önemli bir lezzetin yer aldığı dünyanın en iyi dondurma çeşitleri...

r_RkKrAHGUyEINKRkcWj-w.jpg

Tarihi milattan önce 2. yüzyıla dayanan dondurma, Büyük İskender döneminde kar, bal ve meyve aromalarının birleştirilmesiyle elde ediliyordu. Bundan bin yıl sonra ünlü gezgin Marco Polo, Orta Doğu’dan İtalya’ya dondurmanın günümüze en yakın halini getirdi. Dünyanın farklı bölgelerindeki dondurma çeşitlerini bir araya getiren CNN Travel, dünyanın en iyi dondurma çeşitlerini sıraladı...
SOhiKp_QGEOqv1S8jPmoSw.jpg

Frozen Custard (Soğuk Krema), Amerika Amerikalıların severek tükettiği bu tatlı, süt, krema, şeker ve yumurta beyazından elde ediliyor. En çok tercih edilen aromalar ise vanilya ve çikolata.
5jwf0tlM706AniHXJJ8qsA.jpg

Raspado, Meksika İçinde gerçek meyve veya taze meyve suyu bulunduran Raspado hem tatlı hem de soğuk ihtiyacını karşılıyor.
2SQGlxAwtU-PmesG681qfQ.jpg

Gelato, İtalya İtalya’nın meşhur dondurması gelato, bildiğimiz dondurmadan daha az yağ içeriyor.
TUZHsca7a0iXNQ0UK8ltHQ.jpg

Crème Glace, Fransa İtalyan dondurmasına benzer yapıda olan Crème Glace’in en popüler aromasının tuzlu karamel olduğu biliniyor.
fsaOo3UpEEqrdufCcwCOAA.jpg

Maraş Dondurma, Türkiye CNN’de ‘erimeyen dondurma’ olarak tanımlanan Maraş dondurma, satıcının sunduğu performansla birlikte kültürümüzün önemli lezzetlerinden.
xI4slDuuqEaplmaupMxClg.jpg

Kakigori, Japan Çoğunlukta buzdan oluşan Kakigori, Japonyalıların dondurma olarak sıklıkla tükettiği bir tatlı.
plF5GTmK_UetqUlC0qQtKQ.jpg

Kulfi, Hindistan Tarihi 16. yüzyıla dayanan Kulfi, sütün kaynatılması ve karamelize edilmesiyle harika bir lezzetin ortaya çıkmasını sağlıyor.
 
Üst Alt