UNESCO, Ukrayna'nın liman kenti Odesa'yı Dünya Miras Listesi'ne dahil etmek istiyor

UNESCO, Ukrayna'nın liman kenti Odesa'yı Dünya Miras Listesi'ne dahil etmek istiyor

UNESCO, Ukrayna'nın ünlü liman kenti Odesa'yı koruma altına almak için Dünya Miras Listesi'ne dahil etmeyi planlıyor.

DyLeq0MCEUinCu-zb1qhJQ.jpg

Ukrayna’nın en yüksek nüfusa sahip üçüncü şehri Odesa’nın UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne girmesi konuşuluyor.
fLPbDp485kGWe66AUd2P9w.jpg

UNESCO geçtiğimiz salı günü Ukrayna’nın tarihi şehrinin koruma altına alınması üzerine yapılan teklifi desteklediğini paylaştı.
34DRizE1pkyfry7ilhWSOA.jpg

Karadeniz’in en büyük limanına ev sahipliği yapan Odesa, Rusya saldırısı altındaki bölgeden yaklaşık 12 bin km uzaklıkta bulunuyor.
Pf08-GjKZEOrH9RaTlKlrQ.jpg

Liman şehrinin Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesi durumunda şehir, yasal olarak Cenevre Sözleşmesi’nin koruması altın girecek. Bu da eğer bölge Rusya tarafından işgal edilirse ülkenin bazı ciddi sonuçlarla karşılaşması anlamına geliyor.
4iyTn03uNUmpot1G7rEpHw.jpg

UNESCO’nun daha önce paylaştığı verilere göre Ukrayna’daki 53 kültürel alanın ciddi hasar aldı. İçinde tarihi binaların ve anıtların olduğu 53 kültürel alanın saldırı esnasında hasar aldığını belirten UNESCO, tahribatın izlerini uydu görüntülerini kullanarak tespit etti. 1954 yılında Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan anlaşma ile kültürel varlıkların korunması için önemli alanlar ‘mavi kalkan’ altına alınmıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’da zarar gören kültürel alanlar konusunda bilgilendirildi.
 
Üst Alt