Türkmenistan’da Büyük Zafer’in 100. yılı kutlandı

AŞKABAT (AA) Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü dolayısıyla kutlama etkinliği düzenlendi.

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği rezidansında yapılan kutlama etkinliğine Büyükelçi Togan Oral, Türkmenistan Savunma Bakan Yardımcısı Dövran Durdıyev, ülkedeki yabancı misyon temsilciliklerinin büyükelçileri ve askeri ataşesi, elçilik çalışanları, yerel ve yabancı basın mensupları katıldı.

Kutlama, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Türkmenistan milli marşının okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Mehmet Yıldız, Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük zaferinin yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek “Modern Türk tarihinin en önemli günlerinden biri olan 30 Ağustos, Türk milleti için bir yaşam mücadelesi ve dönüm noktasıdır.” dedi.

Bu büyük zafer sayesinde, Cumhuriyet'in kurulduğunu ve modernleşme sürecinin başladığını belirten Yıldız, Ulu Önder Atatürk’ün başlattığı mücadelenin, sömürge yönetimi altında bağımsızlık için mücadele veren ve modern dünyada hak ettiği yeri alan diğer milletlere ilham kaynağı olduğunu vurguladı. Yıldız, “Türk ordu kuvvetleri bugün olduğu gibi gelecekte de dost ve aydınlık ülkelerin ordularıyla bilgi ve tecrübelerini paylaşarak iş birliğini geliştirmeye ve dünya barışına katkıda bulunmaya devam edecektir.” diye konuştu.

Büyükelçi Oral da Türk milletinin Büyük Zafer'inin 100. yıl dönümünü kutlamak üzere etkinliğe katılan misafirlere teşekkür ederek bir asır önce Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos 1922'de başlattığı Büyük Taarruz'un, 30 Ağustos 1922'de kesin bir zaferle sonuçlandığını belirtti. Oral, “13 milyonluk bir milletin asil ruhu, inancı ve iradesiyle zamanın en güçlü devletlerine ve ordularına karşı elde edilen Büyük Zafer, yaklaşık bir yıl sonra 1923'te Cumhuriyet'imizin kuruluşunun da yolunu açmıştır.” ifadelerini kullandı.

Oral, konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajını okudu.

Türkmenistan Savunma Bakan Yardımcısı Dövran Durdıyev de tüm konukları Türkiye’nin Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla kutladı.

Türkmenistan’ın Türkiye ile yakın ilişkileri ve karşılıklı yarar sağlayan bir iş birliğinin olduğunu dile getiren Durdıyev, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel, askeriteknik alanlardaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin, iki ülke devlet başkanlarının çabalarıyla geliştirildiğini ve güçlendirildiğini söyledi.

Durdıyev, “Hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin silahlı kuvvetleri bugün dünyanın en gelişmiş orduları arasındadır. Ana görevleri ise ülkenin ulusal güvenliğini, sınırlarının bütünlüğünü ve bölgenin istikrarı korumaktır.” dedi.

Etkinlik, konuklara Türk mutfağından tatların ikram edilmesiyle sona erdi.

Kaynak: AA
 
Üst Alt