Sırbistan'ın yaşayan müze şehri: Subotica

Sırbistan'ın yaşayan müze şehri: Subotica

Sırbistan'ın Subotica şehri, Orta Çağ Avrupa mimarisiyle tarihi dokusunu koruamaya devam ediyor.

IOoRP3jJE0-_JJMpsyXObA.jpg

Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde yaklaşık 160 yıl kalan Sırbistan'ın Subotica şehri, Orta Çağ Avrupa mimarisiyle adeta yaşayan bir müze görünümüyle dikkati çekiyor.
o5Z5jtiCaE6-2vs0tszIhw.jpg

Macar, Sırp, Hırvat, Yugoslav ve Romanları barındıran özerk bölge Voyvodina’nın ikinci büyük şehri Subotica, Sırbistan'ın kuzeyinde, Macaristan sınırında yer alıyor.
zS6LujjKGkO2OgR4jvP5EQ.jpg

Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı Subotica'nın kent merkezindeki tarihi resmi binalar, kiliseler ve sinagogların mimarisi Orta Çağ Avrupa mimarisini özelliklerini yansıtıyor.
074xUFcGYk6zkMGrqGrEsA.jpg

Belediye ve milli tiyatro binası ile şehir kütüphanesi üçgeninde kalan yer, kent merkezini oluşturuyor.
hV69rYp1jE-ZqMWwfMJG_A.jpg

Şehrin simgesi konumundaki ve 1868'de başlanarak 1932 yılında tamamlanan belediye binası, Macar mimarisinin en gözde yapıları arasında bulunuyor.
oKFqTqYsIkOB3Xwf4u3jfA.jpg

Mimari ve dekoratif öğeleri, Macar süsleme geleneğiyle donatılan bina, adeta anıtsal bir yapı olarak ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor. Bina, belediye hizmetlerinin verildiği binada ayrıca idari ofisler, polis karakolu ve nezarethane de yer alıyor.
Sxg489sCQUKaVx6KTFQprw.jpg

Kent meydanında dikkati çeken bir başka yapı ise milli tiyatro binası. Girişinde bulunan altı büyük sütun ile Roma dönemi mimarisi yansıtan bina, kente gelen herkesin önünde fotoğraf çektirdiği yerlerden biri.
X8S94Qx1DkivO7_EyHsPSg.jpg

Subotica'da Sırpça günlük hayatta en çok kullanılan dil. Macarca ise günlük konuşmalarda nüfusun neredeyse üçte biri tarafından tercih ediliyor.
P4A4gAMUpE-7DpDb-FfKPA.jpg

Oldukça geniş ve düz bir araziye kurulan şehirde yapılaşmanın neredeyse tamamı yatay mimariden oluşuyor. Tek katlı evlerden oluşan şehir, yeşilliği ile dikkati çekiyor.
7RAMWMpluk-owwHjrroJ2Q.jpg

Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1526'da gerçekleştirilen Mohaç Meydan Savaşı sonrası Osmanlı toprağı olan Subotica, 1686'da Avusturya İmparatorluğu'nun egemenliğine girdi. Kentin etnik dağılımında Macarlar yaklaşık yüzde 34, Sırplar yüzde 27, Hırvatlar ise yüzde 10'luk bölümü oluşturuyor.
Sa5asG2G5kewX4vpUPa-jQ.jpg

Subotica, son zamanlarda düzensiz göçmenlerin daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak amacıyla yoğunluk oluşturduğu şehir olarak gündeme gelmişti.
YGHZN3eVj0WEMydHr_Mvag.jpg

Macaristan sınırında bulunan Kebelija-Tompa sınır kapısında bekleyen sığınmacıların yaşadığı zorluklar dünya gündeminde yer almıştı.
posVPDKSikOoR-AkYo4ztA.jpg

e9gTM7ABtUCpNdl-_9OS1w.jpg
 
Üst Alt