Pakistan'da yıkıcı seller: 650 bin hamile kadın kritik durumda

Pakistan'da yıkıcı seller: 650 bin hamile kadın kritik durumda

Ülkenin üçte birini sular altında bırakan ve bin 162 kişiyi öldüren seller, Pakistan'ı sosyo-ekonomik açıdan derin bir şekilde yaraladı. Son olarak, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Pakistan'da sellerden etkilenen en az 650 bin hamile kadının kritik durumda olduğunu ve anne sağlığı hizmetlerine acil ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

JvA9OZaF40KkMNunVL8NqA.jpg

UNFPA'dan yapılan açıklamada,Pakistan'da gelecek ay doğum yapması beklenen 73 bin kadının uzman kişilere, yenidoğan bakımına ve desteğe ihtiyacının bulunduğu belirtildi.
qIYstDW_akWWaR6hrweKCg.jpg

Açıklamada, sellerden etkilenen en az 650 bin hamile kadının anne sağlığı hizmetlerine acil ihtiyaç duyduğuna işaret edildi.
31KQMzSdW0OdtkyVO9WWsw.jpg

Sindh eyaletinde 1000, Belucistan’da ise yaklaşık 200 sağlık tesisisin, yol ve köprülerin sellerden zarar gördüğüne dikkat çekilen açıklamada, bu durumun kadınların tedaviye ulaşmalarını tehlikeye düşürdüğü vurgulandı.
_lB4vRZbgU2P_f_QnZF76w.jpg

Diğer taraftan, Pakistan’da milyonlarca kişiyi etkileyen sel felaketi, ülkenin tarihi mirasını da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.Ulusal basındaki haberlere göre, hükümet ve sivil toplum kuruluşları muson yağmurları sebebiyle milyonlarca kişiye yardım ulaştırmak için mücadele ederken, sellerden etkilenen Sindh eyaletinin çeşitli bölgelerindeki tarihi eserler de acil bakıma ihtiyaç duyuyor.
GIX6GJfMykud2TNGQmNyKg.jpg

Eyaletteki çok sayıda kale, türbe ve çeşitli tarihi kalıntılar, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.Eyaletin Larkana bölgesinde bulunan 5 bin yıllık antik kent Mohenjo Daro sit alanı sel sularından etkilendi.
eteXKy6oSE-6uBPR1lPRMQ.jpg

Yağmurlar, İndus medeniyetinin en büyük şehirlerinden biri olarak bilinen Mohenjo Daro’da kazılan alanlara zarar verdi. Biriken su, antik kentin duvarlarının da eğilmesine yol açtı.
xY9WQ0RFqEqk4NYcuy7N7A.jpg

Eyaletin Kazi Ahmed ve Devletpur şehirlerinin yakınındaki Budist anıtı "Thul Mir Rukan", Thatta’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan "Makli anıtları" da zarar gören eserler arasında yer aldı.
hyfRgE4rnkCXIT7yJ7rKNA.jpg

Yetkililer, sellerin tarihi eserlere büyük ölçektezarar verdiğini ve şu ana kadar yapılan restorasyonların hasar gördüğünü kaydetti.
owNYSZxSSEWYvDaoR81GRA.jpg

Pakistan'da 14 Haziran'dan bu yana etkili olan muson yağmurları sebebiyle 1162 kişi ölmüş, 33,4 milyon kişi sellerden etkilenmişti.
BPP08JMgwE2jM3V0z2ysSw.jpg

UfJ6FIBhq0u2UH7FeSwAXw.jpg

tnPWkSKWXESUQCzj6oMBFA.jpg

MmRbivf61UOUSyznoU00RQ.jpg

tiBfJvT57ky5xjEtoLXN1Q.jpg
 
Üst Alt