İdlib’deki üniversite öğrencileri, alıkonulanların bırakılması çağrısında bulundu

İDLİB (AA) Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde tıp fakültesi öğrencileri, Beşşar Esed rejimi tarafından alıkonulanlar için protesto düzenledi.

Şehir merkezinde tıp öğrencileri ve daha önce rejim tarafından alıkoyulan kadınlar bir araya gelerek, "Onlar sadece rakamdan ibaret değildir ", "Alıkonulanlar iyileşmeyen bir yaradır ve akıbetlerini bilmeye hakkımız vardır" ve "Hapishanelerde zorla alıkonulanları hatırlama hakkımız var" yazılı Arapça ve İngilizce dövizler taşıdı.

Esed rejimi tarafından alıkonulan ve daha sonra serbest kalan Nur Galib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alıkonulan sivilleri hatırlamak ve onların serbest bırakılması için protesto düzenlediklerini söyledi.

Galip, "Zindanlardakiler sağ mı ölü mü bilmiyoruz. Durumlarını öğrenmek istiyoruz." dedi.

On binlerce alıkonulan kişinin kaderinin aileleri tarafından bilinmesi gerektiğini ifade eden Galib, "Hapishanedeki çocukların, erkeklerin ve kadınların çıkmasını istiyoruz. Kocalarımız, babalarımız ve kız kardeşlerimiz ne kadar hapiste kalacak?" diye konuştu.

Galib, uluslararası topluma ve insan hakları savunucusu olduğunu iddia eden bütün örgütlere yardım çağrısında bulunarak, Esed rejiminin hapishanelerinde zorla alıkoydukları kişiler hakkında bilgi vermesi gerektiğini vurguladı.

Protestoya katılan tıp fakültesi öğrencisi Nur Halife de alıkonulanlarının ailelerinin çektiği acılara dikkati çekmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Halife, "Alıkonulanlar, acı ve işkence sonucunda engelli oluyor. Hafıza kaybı yaşıyor, tekrar hayata atılıp bir meslek sahibi olamıyor." şeklinde konuştu.

Suriye İnsan Hakları Ağı verilerine göre, Esed rejimi tarafından Mart 2011'den Ağustos 2022'ye kadar 2 bin 316 çocuk ve 5 bin 734 kadın olmak üzere toplam 95 bin 696 kişi hapishanelerde tutuluyor.

Kaynak: AA
 
Üst Alt