Eyüpsultan Belediyesinden Kuzey Makedonya’nın Haraçina Belediyesine su tesisi desteği

ÜSKÜP (AA) Eyüpsultan Belediyesinin desteğiyle Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp yakınlarındaki Haraçina Belediyesine yapılan su tesisi açıldı.

Haraçina Belediye Binası önünde düzenlenen açılış törenine, Kuzey Makedonya Birinci Başbakan Yardımcısı ve Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanı Artan Grubi, Haraçina Belediye Başkanı Ridvan İbraimi, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve beraberindeki heyet, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Muhammet Vanlıoğlu, milletvekilleri, iki belediyenin meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve davetliler katıldı.

Kuzey Makedonya Birinci Başbakan Yardımcısı ve Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanı Grubi, burada yaptığı konuşmada, Haraçina’da bulunmaktan memnuniyetini dile getirerek belediyenin, başkanlığına Rıdvan’ın gelmesiyle yeniden doğduğunu söyledi.

İbraimi'nin, göreve gelmesinden bir yıldan az bir sürede, hükümetin de desteğiyle ilkokul, kanalizasyon ve elektrik sorunlarının çözüme kavuştuğuna işaret eden Grubi, "Eyüpsultan Belediye Başkanı Sayın Köken’e de yardımlarından, bağıştan dolayı teşekkür ediyorum. Kendisine ve Türk devletine, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile sahip olduğu ve kesinlikle örnek teşkil eden iş birliği için teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Köken de Osmanlı’dan kalan "su gibi aziz ol" ifadesini kullanarak "Su yatırımı sıradan bir yatırım değildir. Değerli Belediye Başkanı'm bizi ziyarete geldiğinde, bu sorunu anlattığında rahatsız oldum. Bu konunun şimdiye kadar çözülmemiş olması beni de rahatsız etti." dedi.

Haraçina Belediye Başkanı İbraimi de bölge sakinleri için önemli olan bu etkinliğe katılanlara teşekkür etti.

Bu projeyle rüyalarının gerçekleştiğini vurgulayan İbraimi, Haraçina Belediyesi sakinlerinin onlarca yıldır su sorunuyla karşı karşıya kaldığını ve bu durumun kendilerini geçici çözümler aramalarına ittiğini söyledi.

AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Vanlıoğlu ise İstanbul’da 1990’lı yıllarda kendilerinin de benzer sorunları yaşadıklarını belirterek "İstanbul’a bir lider geldi, adı Recep Tayyip Erdoğan. İşte bütün bahsettiğimiz bu meseleleri, sorunları onun desteğiyle ve onun yol arkadaşlarıyla birlikte büyük bir özveriyle bugünlere kadar çözmüş olduk." diye konuştu.

Konuşmaların ardından plaket ve hediye takdim edildi, belediye binasının önüne sembolik konulan çeşmenin açılışı yapıldı, dua edildi.

İki belediye arasında yapılan görüşmeler sonucunda, Kuzey Makedonya’ya gelen bir ekip, gerekli çalışmaların yapılması için analizler yapmıştı. Bu analizler doğrultusunda 2 su pompası, 2 su pompa motoru, 4 elektrik panosu, 200 metre yer altı kuyu motor pompası elektrik kablosu temin edilmiş ve su tesisi kurulmuştu.

Kaynak: AA
 
Üst Alt