California'da toplu balık ölümleri: Binlercesi kıyıya vurdu

California'da toplu balık ölümleri: Binlercesi kıyıya vurdu

California sahilleri kıyıya vuran ölü balıklarla doldu. Toplu balık ölümlerine sudaki oksijeni tüketerek zehir üreten yosunların sebep olduğu belirtildi.

mkanjPJYLUKwTfE70H3qDg.jpg

ABD'nin batı yakasında bulunan California eyaletinin sahillerinde zehirlenmiş binlerce ölü balık kıyıya vurdu.
DMyv_Gzi-U6LexJJcI9f7g.jpg

California'nın özellikle San Francisco Bay isimli körfez bölgesinde, denizin aşırı kirlenmesi ve sudaki oksijen miktarının düşmesi sonucu, kumsalları kaplayan toplu balık ölümleri görüldü.
j-lJrUzJE0CsH18koID21Q.jpg

San Francisco Baykeeper adlı gönüllü çevre organizasyonunun internet sayfasında, "Yazın başlarında ortaya çıkan bir yosunlaşma büyüdü ve şimdi Kuzey, Güney ve Orta San Francisco Körfezi çevresindeki kıyı şeritlerini etkiliyor" denildi.
OywnBLLBfEmAGmlsFN15pw.jpg

Sudaki oksijeni tüketerek zehir üreten yosunların San Francisco körfezinde on binlerce balığın toplu ölümüne sebep olduğu belirtilen kuruluşun açıklamasında, yosunların, "insanlar için akut bir risk oluşturmasa da balıklara ve vahşi hayata zarar verebilecek toksinler yayan, zararlı bir tür" olduğu kaydedildi.
sz_ifpmxO0iKPV_oUtS1-A.jpg

Vatandaşlara, "insanlar ve evcil hayvanlar üzerindeki sağlık etkileri konusundaki belirsizlik göz önüne alınarak", zehirli yosunlardan etkilenen bölgelerde yakalanan balıkları ve özellikle kabuklu deniz ürünlerini tüketme konusunda dikkatli olmaları önerildi.
A0QnfnS-JkCosfJeZmf6vg.jpg

Baykeeper Direktörü Sejal Choksi-Chugh ise "Körfezin 40 kanalizasyon arıtma tesisinden gelen arıtılmış kanalizasyon salımı ve 5 adet kirli petrol rafinerisinden gelen atıklar, bu yosunların çoğalması için ideal koşullar oluşturduğuna" değindi.
93_43cXJLUWGZX4Vo8Sl_Q.jpg

California'nın Oakland bölgesinde yer alan "tarihi vahşi yaşam barınağı" olarak bilinen Merrit Gölü'nde de benzer toplu balık ölümleri tespit edildi.
UuUNqmbZ6UCkfXHXW3mGTg.jpg

AA muhabirine konuşan bölge sakini Jeff Taylor, "Şu sıralar Dünya gezegenimizde çok fazla su krizi yaşıyoruz. Sudaki tüm oksijeni çalan bir yosun patlaması sonucu bir sürü balık öldü. Etrafta uçan kuşlar da bu duruma çok şaşırdı" dedi.
TcVdpaYl2UqKOuWakTa-ZA.jpg

Öte yandan, Merrit Gölü'nü ziyaret eden bir çok kişi sosyal medyada, turistik bir alan olarak birçok festivale de ev sahipliği yapan gölde kıyıya vuran "10 binlerce" her türden balığın fotoğraf ve videolarını paylaştı.
wbTgAdW0XEmRqJoerZU4_g.jpg

Bazı görüntülerde, zehirli suda nefes alamayan balıkların topluca kafalarını su yüzeyinde tutarak nefes almaya çalıştıkları görüldü.
cpJPn0ye1Ey5vcpKIC__Ow.jpg

eGyXFj1fs0alfUeDtoHYCw.jpg

pJgZDVhNPUK5040Sx5xarA.jpg

OAtOyRG1b0mmMyXwg173cQ.jpg

Ca-yvlLkTEmcLI64baPPKg.jpg

cLE2f5F1AU6NjTKTtE7_jw.jpg

F8d93cM-D06I7yJ8gsi3hw.jpg

A-8KFt8aDkKteI7rAMrNSw.jpg

varxdrx2v0Cp_OYW7juxdw.jpg

s3ebo6R6hkqSJWnkjQjLHQ.jpg

0cYIBvrWh0WPtPAS1hvTbA.jpg

jpkr37hWPEWmELBCCGq0KA.jpg

OuXVsn8Rn0SUFpHa54ms1Q.jpg

09WmV6T_7UeHuA1_goomDA.jpg

ROKwDxVckU6aZ-SS1ENGSg.jpg

cgRYYItjdkqn1qzmKpJrwA.jpg
 
Üst Alt