30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü dolayısıyla Kosova’da programlar düzenlendi

PRİŞTİNE (AA) Kosova’nın başkenti Priştine’de, 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü dolayısıyla programlar gerçekleştirildi.

Priştine’de Meclis Binası önünde bulunan kayıp kişiler anıtında düzenlenen anma törenine Kosova Cumhurbaşkanı Vyosa Osmani, Başbakan Albin Kurti, bakanlar, ülkede akredite olmuş büyükelçiler, yetkililer ile 1999 Kosova Savaşı'nda kaybolan kişilerin aileleri katıldı.

Osmani, konuşmasında, Sırbistan’ın işlediği suçların hesabını vermesi ve nerede oldukları halen bilinmeyen Kosova vatandaşlarının yerlerini söylemesi için uluslararası toplumun bu konunun çözümüne ilişkin taahhütlerini artırması çağrısında bulundu.

Ülkesinin yapıcı olduğunu kaydeden Osmani, "Bildiğiniz üzere Sırbistan ile diyalogda zorla kaybolan kişiler konusuna öncelik verildi. Kosova kurumları, Sırbistan'ın zorla kaybolanların kaderini netleştirmemize yol açacak tüm verileri nihayetinde vermesi için elinden geleni yapıyor." diye konuştu.

Kurti de kaybolan kişilerin kaderini ortaya çıkarabilmek için uluslararası toplumun Sırbistan’a arşivlerini açması için baskı yapması gerektiğini işaret etti.

Arşivlerin yanı sıra savcılığın daha aktif, yargının da daha verimli olması gerektiğini belirten Kurti, "Çünkü gerçeğe adaletle erişilir. Onları öldüren, gömen, mezarlarından çıkaran, Sırbistan’a gönderen, orada gömen ve tekrar 5 toplu mezardan çıkaranlara sorumluluk yükleyerek erişilir." dedi.

Kosova’daki 1600’ün üzerindeki kayıp kişinin büyük çoğunluğunun Arnavut olduğunu aktaran Kurti, aralarında Arnavut olmayan da bulunduğunu, Kosova olarak etnik ayrım yapmadan hepsinin kaderinin aydınlatılması için taahhütte bulunduklarını söyledi.

Öte yandan, Kosova İnsan Hakları Gençlik Girişimi (YİHR) ve Kosova Kızıl Haçı tarafından başkent Priştine’de 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü vesilesiyle sembolik eylem ve fotoğraf sergisi düzenlendi.

Başkentin İskenderbey Meydanı'na ağaçtan bir açık kapı konularak üzerine "23 senedir 1621 kayıp kişiyi beklerken" ibaresi yazıldı.

Ayrıca kayıp yakınlarının resimleriyle poz veren ailelere ait karelerin yer aldığı fotoğraf sergisi açıldı.

Kaynak: AA
 
Üst Alt